پیوندها

--------------------

--------------------

اوقات شرعی

 

تقویم

 

.

گفتگوی صریح و بی پرده دکتر هوشنگ پاکدل:در دفاع از آرمانهای انقلاب،امام و شهدا اصول گرا و در تحول گرایی اصلاح طلبم اما وامدار جناح و حزب نیستم

 از ظرفیت و بسترهای طبیعی و انسانی در توسعه استان آنطور که باید و شاید بهره نجسته ایم!/ نخبگان استان از حمایت مادی و معنوی برخوردار نیستند!/ با شعار ،نمی شود فقر و بی کاری و معضلات جامعه را مرتفع کرد!/ در دفاع از آرمانهای انقلاب،امام و شهدا اصول گرا و در تحول گرایی اصلاح طلبم اما وامدار جناح و حزب نیستم/1/8 ثروتهای جهان و یک درصد مردم جهان در ایران قرار گرفته،فقر و بیکاری معنی ندارد/ علی رغم وعده وعیدهای دولت و شخص رئیس جمهور ،حقّ تراکتور سازی نماد ورزش آذربایجان اعاده نشد!/ زیر ساختهای گردشگری تبریز پاسخگوی تبریز 2018 نیست.

دکتر هوشنگ پاکدل متولد 1340 محله آخونی ،فارغ التحصیل در رشته عمران دانشگاه علم و صنعت تهران در مقطع کارشناسی و کارشناس ارشد مهندسی HSE دانشگاه تهران و دارای گواهینامه دکترای مدیریت کسب و کار با گرایش استراتژیک از مؤسسه QAL انگلستان ،دانشور دکترای مدیریت بحران دانشگاه اصفهان پژوهشگاه شاخص پروژه سابقه 34 سال خدمت در وزارت راه و شهرسازی دارای سوابق اجرایی به شرح ذیل:

معاون اسبق ساخت و توسعه راه آهن ،بنادر و فرودگاههای وزارت راه و شهرسازی ،مجری طرح و توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و رامسر با تفویض اختیارات قانونی وزیر وقت،مشاور وزیر و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیر بنایی حمل و نقل کشور،قائم معاونت ساخت و توسعه راه آهن،بنادر و فرودگاههای وزارت راه و شهرسازی و مدیر عامل توسعه عمران رهاد منطقه عراق مقیم بغداد.

در نشست خبری و صمیمی با خبرنگاران به دغدغه های اصحاب قلم پاسخ داد که با هم می خوانیم:

سؤال:آقای پاکدل با توجه به سوابق اجرایی،جایگاه تبریز و آذربایجان در صنعت و اقتصاد و گردشگری در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

جواب:از رتبه دوّم کشوری در صنعت و اقتصاد بحدّی نزول کرده ایم که نمی شود دیگر به تبریز از نظر قطب اقتصادی نگاه کرد،میدانیدچرا؟

عوامل متعددی وجود دارد که مهمترین عامل آن به نظرم ضعف مدیریت و بی تدبیری است .روزی تجارت و صنعت و کشاورزی در استان از عوامل شکوفایی آذربایجان و تبریز بود ولی در کمال تأسف در همه بخشها به لحاظ سوء مدیریت دچار چالش جدی هستیم.تا شایسته سالاری نهادینه نشود و از پتانسیل نیروهای متعهد و متخخصص استفاده نگردد وضعیت از این بهتر نخواهد شد.

سؤال:با توجه به موقعیت خاص تبریز و آذربایجان و قرارگرفتن آن در مسیر جاده ابریشم و همجواری با پنج کشور ارمنستان،ترکیه،عراق،نخجوان ،آذربایجان،علت و یا علل توسعه نامناسب استان را در چه چیزهایی می دانید؟

جواب:سؤال شما مرا به فکر انداخت که اصلاً آیا آذربایجان و تبریز در مسیر توسعه قرار گرفته است!به نظرم علی رغم تلاشها،در مقام قیاس با سایر استانها،آذربایجان از حداقل توسعه یافتگی بهره جسته است و عملاً می شود گفت توسعه ای در کار نبوده  که اگر شاهد توسعه استان می بودیم.مهاجرت جوانان جویای کار به اقصی نقاط کشور چه مفهومی داشت! از عوامل تأثیرگذار در کنار ضعف مدیریت ,عدم تخصیص منابع لازم و کافی مالی نیز می شود نام برد که رکود و یا توقف توسعه پایدار را به دنبال داشته است.بعنوان مثال،60 درصد منابع سپرده های بانکی در تهران و 6 درصد در اصفهان و.... 2.6 درصد در آذربایجان شرقی می باشد به عبارتی گردش مالی استان بسیار ناچیز و غیر قابل اتکاء است.

سؤال: با توجه به توسعه نامناسب و یا به روایت شما توسعه نیافتگی ،عده ای تلقین می کنند حاکمیت خواهان توسعه منطقه نیست!آیا با این عقیده موافق هستید؟و چه راهکار علمی برای پیشرفت متوازن استان پیشنهاد می کنید؟

جواب: اصلاً با این مطلب موافق نیستم،آذربایجان سر ایران است و با توجه به سبقه ی تاریخی در مبارزات ستم شاهی و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با محوریت شعار عدالت و تقدیم هزاران شهید راه وطن و انقلاب،چنین تفکری مضموم بوده و القاء چنین افکاری در سایه کم کاری و ضعف مدیریت در لایه های تصمیم سازی استانی می باشد که قطعاً جفایی است به نظام و امام و شهدا و گناهی است نابخشودنی و عامل دیگر معاندان و مخالفان نظام و انقلاب هستند که سعی در ایجاد تفرقه داشته و دارند امّا مسئولیت مسئولین و متولیان توسعه استان بسیار خطیر است.برای توسعه استان در کنار منابع مالی محدود دولتی باید فضای سرمایه گذاری داخلی و خارجی گشوده شود و از بروکراسی اداری موجود پرهیز گردد تا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری استقبال نمایند.

سؤال:آقای پاکدل به هر نقطه ایران که سر می کشیم بخش عظیمی از نیروی کار جویای کار آذری زبان را شاهدیم.علّت آنرا در چه چیزهایی می بینید؟و برای مرتفع شدن آن چه پیشنهادی دارید؟

جواب: من به عنوان متولی ده هزار کیلومتر راه آهن در گذشته به عینه شاهد این امر در اقصی نقاط کشور بودم،تنها علت آن را توسعه نیافتگی صنعتی و اقتصادی و عدم گردش مالی مناسب در استان میدانم و برای جلوگیری از این پدیده نامیمون در استان باید پروژه های مسکوت و نیمه تمام ملّی به جدّ حمایت شود و صنایع بزرگ و کوچک و صنایع دستی نیز پشتیبانی گردد تا در کوتاه مدت اسباب عقب ماندگی و بی کاری و فقر بر طرف شود و در بلتد مدّت با جذب سرمایه های ملّی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی ،بسترهای توسعه پایدار استان فراهم شود.

سؤال:در آذربایجان و تبریز،در بحث نخبه پروری در غالب حوزه ها مشکل داریم علّت آنرا در چه عواملی می دانید؟

جواب:روزگاری تبریز و آذربایجان مهد علامه ها و مراجع جلیل القدر زیادی بود،اما همین مهاجرتهای گسترده و عدم حمایت و عنایت مسئولان نه تنها در علم و اقتصاد و هنر و ... با چالش روبرو هستیم بلکه منویات گهربار مقام معظم رهبری در بخش حمایت از نخبه پروری در استان و کشور را نیز عملیاتی نکرده ایم و با برخوردهای غیر اصولی و غیر منطقی با صاحبان فکر و اندیشه سرعت مهاجرت آنها به سایر استانها و کشورهای جهان را فراهم کرده ایم!

سؤال:آیا با از خود بیگانگی فرهنگی در آذربایجان و تبریز موافق هستید؟

جواب:نفوذ فرهنگی و فرهنگ زدگی در جوانان و اقشار مختلف جامعه،موجبات به فراموشی سپردن سنت ها و اداب و هنر اصیل آذری و گاهاً ملی شده و بخشی از این معضل اجتماعی از طریق پمپاژ رسانه های ماهواره ای و شبکه های اطلاع رسانی خارجی می باشد امّا به نظر من عدم برنامه ریزی متولیان فرهنگی و وجود نهادهای فرهنگی غیر پاسخگو و موازی مهمترین عامل دور افتادگی فرهنگی در دیار فرهنگ ادب و هنر و کشور شده است.

سؤال:در کمال تأسف در تبریز و آذربایجان،شاهد استحاله فرهنگی در اثر نفوذ فرهنگی هستیم برای مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب چه برنامه هایی دارید؟

جواب:میدانم دغدغه امام و رهبری و همه صاحبان و اندیشمندان حوزه فرهنگ و ادب،تهاجم فرهنگی گسترده غرب می باشد.از اینرو تا حمایت و عنایت لازم و کافی از خرده فرهنگها و فرهنگهای بومی و اصیل بوجود نیاید،با شعار دادن با تهاجم فرهنگی نمی شود مبارزه کرد،لذا تشکیل کارگروه تخصصی اصحاب فرهنگ ، هنر و ادب در آذربایجان با محوریت، حمایت و احیای فرهنگ اصیل و بومی در کنار فرهنگ ایرانی اسلامی نیاز دیروز،امروز و فردای ماست و چالشهای موجود و دغدغه های نظام و ملّت و اصحاب فرهنگ در صورت عدم برنامه ریزی مدون کما فی السابق برقرار خواهد ماند.

سؤال:آقای پاکدل شبکه سهند را تماشا کرده اید یا می کنید؟به نظر شما چند درصد در جذب مخاطب موّفق عمل کرده است؟

جواب:خیلی کم،چرا که شبکه های سراسری را پر محتوی تر از شبکه سهند می بینم و در مقام قیاس با آنها شبکه سهند را در خور شأن مردم آذربایجان نمی دانم و فکر می کنم یکی از عواملی که مردم را پای شبکه های ماهواره ای نشانده ضعف و کاستی های برنامه های جذاب و مفرح در شبکه سهند و در کل تلویزیون ملی است از این رو باید از اصحاب هنر و اندیشه و متخصص بومی در امر رسانه استفاده کرد تا برنامه های جذاب و آموزنده متناسب با فرهنگ خودمان تهیه و به مردم ارائه شود و برای ارتقای کمی و کیفی رسانه ی ملی و استانی ایده های نو و مدون ارائه نمود.

سؤال : از آمار و ارقام اقتصادی و بیکاری ، فقر و .... دولت های سازندگی، اصلاحات و مهرورزی و تدبیر و امید اطلاعی دارید؟ علل ضعف هر یک از دولت های مذکور را در چه چیزهایی میدانید؟

جواب:از آمار و ارقام رسمی خبر موثقی ندارم اما از سفره های مردم و چهره های پریشان و گاهاً نا امید جوانان و مردان و زنان وفادار و پیرو خط امام و رهبری ، مشاهده میکنم که نتوانسته ایم علیرغم شعارهای دهان پر کن ، با داشتن ثروت های خدادادی، تبسم را به سیمای مردم بیاوریم و امید فرزندانمان را برآورده سازیم پس بیشتر از اینکه عمل کنیم شعار داده ایم.

سؤال : دو سال از عمر دولت تدبیر و امید گذشت ،  آنطور که باید و شاید گره اشتغال ، فقر ، معیشت ، کار و مسکن امت همیشه در صحنه باز نشده است! به نظر شما علت عدم تحقق برخی از وعده های دولت روحانی در این دو سال چیست؟

جواب: 1/8 ثروت های جهان بر اساس آمار رسمی بانک جهانی و یک درصد جمعیت جهان در ایران قرار گرفته ، با یک تناسب آماری خواهیم دید که نباید در ایران چیزی به اسم فقر و بیکاری و معضلات اجتماعی ناشی از آن داشته باشیم ، پس اگر ما اراده میکردیم تا با برنامه های علمی و بهره گیری از مدیریت شایسته و مؤثر میتوانستیم رفاه اجتماعی در جامعه را نهادینه کنیم آنوقت راه امام و شهدا و رهبری الگوی همه ملل و امت های اسلامی  می شد .

سؤال:موقعیت ورزش استان و تبریز را در سطح ملّی چگونه ارزیابی می کنید؟

جواب:آذربایجان و تبریز، افتخارات و قهرمانان ملّی و بین المللی بزرگی را به ایران اسلامی در عرصه ورزش تقدیم کرده است و نقش جوانان این خطّه قهرمان پرور در به اهتزاز در آوردن پرچم مقدس ایران اسلامی بر همگان واضح و مبرهن است اما تمرکز امکانات ورزشی در تهران و برخی استانهای دیگر چند صباحی است ورزش آذربایجان را دچار رکود مانند عرصه صنعت و اقتصاد کرده است و حتی شاهد حق کشی در پاره ای از رشته های ورزشی چون فوتبال هستیم و علی رغم تأکیدات و وعده های ریاست محترم جمهور،حق تراکتور و مردم ورزش دوست آن اعاده نشد!عملاً زور دولت به فدراسیون و کفاشیان نرسید!و می بینیم موجبات دلسردی ورزشکاران و ورزش دوستان و حتی هواداران پر شور تراکتور سازی به عنوان نماد ورزش استان را فراهم کرده است که خالی بودن سکوی ورزشگاهها از این هواداران متعصب گواه این موضوع است و قطعاً این هم از مصادیق بی تدبیری و ضعف مدیریت ها می باشد.

سؤال:آقای دکتر پاکدل سهم مشهد الرضا و اصفهان و حتی فلات مرکزی از گردشگری و اقتصاد آن در مقام قیاس با آذربایجان را چگونه ارزیابی می کنید؟و برای توسعه این صنعت چه راهکار عملی پیشنهاد می کنید؟

جواب:آثار باستانی و تاریخی و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی و نعمات خدادادی استان و تبریز،نشان از پتانسیل بالقوه و بالفعل وسیعی دارد اما در حوزه گردشگری  مادامی که زیر ساختهای مناسب در حوزه مربوطه در نقاط مستعد استان فراهم نشده سهم ما از درآمدهای گردشگری بین المللی و منطقه ای بسیار ناچیزخواهد بود. 

اگر متولیان امر، بسترهای صنعت توریسم و ژئوتوریسم را در استان مهیا کنند ایمان دارم چندین برابر اصفهان و شیراز و سایر نقاط کشور می توان اشتغال زایی و درآمد زایی برای آذربایجان و آذربایجانی فراهم کرد زیرا پدیده های زمین شناسی و مواهب طبیعی بی مثالی در استان وجود دارد که در اثر عدم برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب حتی برای اهالی استان ناشناخته مانده در حالیکه می تواند به ثروت عظیمی تبدیل شود.

سؤال:تبریز 2018 پایتخت گردشگری جهان اسلام معرفی شده است در فرصت باقی مانده و با توجه به شرایط موجود تبریز،به نظر شما میزبان خوبی برای گردشگران خواهیم بود؟

جواب:نه تنها امکانات شهری در خور شأن تبریز و امّت همیشه در صحنه نیست بلکه برای بهره مندی از این فرصت طلایی نیز با این امکانات نمی شود از این فرصت استثنائی برای شناساندن فرهنگ ایرانی اسلامی و آذربایجان به مهمانان این رویداد بزرگ استفاده کرد هنوز زیر ساختهای گردشگری تبریز و استان کفاف مردم نجیب آذربایجان و گردشگران داخلی را نمی دهد ،چه رسد به حجم انبوه مسافران خارجی! از اینرو باید با استفاده از منابع استانی و ملّی ،حداقل شاخصه های گردشگری بین المللی را در تبریز در این دو سال فراهم کنیم تا فرصت سوزی نشود!و حتماً نقش نمایندگان تبریز و استان در هرچه بهتر و با شکوه تر برگزار شدن این رخداد مهم در جذب و تخصیص منابع مالی حائز اهمیت است و نباید تنها به همایش و کنفرانس بسنده کرد !باید تبریز را چون نامش به جهانیان شناساند زیرا تبریز پایتخت جهان تشیع است.           

سوال: همانطور كه مي دانيد اصولگرايان و اصلاح طلبان ليست نهايي خود را بستند! آيا ليست هاي مذكور را تأييد مي كنيد؟ و يا اصلاً قبول داريد كه عده اي معدود عرصه را براي افكار تازه و نيروهاي متعهد و متخصص و با تجربه  بسته اند!آیا شما اصول گرا هستيد يا اصلاح طلب؟

جواب:اگر اصول، آرمانهاي امام و شهدا و انقلاب و اسلام است نه تنها بنده بلكه هر ايراني وفادار به نظام مقدس اسلامي اصول گرا است  و اگر توسعه ،تحول ، تحرك سازنده و رو به جلو و اصلاح امور كشور وظيفه ما است پس نه من بلكه هر عاشق سينه چاك ميهن اصلاح طلب است.

لذا بنده با احترام  به احزاب و جناح هاي متعهد و پايبند به نظام، خود را در وفاداري به آرمانها و ارزش ها  اصول گرا و در تحول خواهي اصلاح طلب ميدانم . از اين رو خود را وامدار ملت شريف تبريز و آذربايجان و ايران مي دانم نه وامدار گروه و جناح سياسي خاص :و فكر مي كنم مردم با من هم عقيده هستند تا جناح بندي ها به شكل موجود برقرار است حل مشكلات و معضلات اجتماعي دشوار خواهد بود و اين مردم هستند كه در تبعیت از رهنمدهای رهبر فرزانه باید در انتخاب خود بصيرت لازم را داشته باشند و صرفاً به یک جریان سیاسی اکتفا ننمایند چرا که نیاز امروز ما هم افزایی،هم دلی و هم زبانی است.

 

سوال: در آخر بعنوان نه تنها كانديداي نمايندگي مجلس ، بلكه بعنوان يك شهروند آذربايجاني، چه توصيه هايي به مردم نجيب و شريف تبريز، اسكو و آذرشهر داريد؟

جواب:براي اعتلاي جايگاه تبريز و آذربايجان و تأمین آينده فرزندانمان بايد در صفوف  بهم پيوسته، با بصيرت و آينده نگري ، ضمن حضور در پاي صندوقهاي رأي، با انتخاب چهره هاي متعهد ،متخصص ، مردمي و با تجربه ، حماسه اي به بلنداي تاريخ آذربايجان و ايران هميشه سرافراز رقم زنيم. 

پشتیبانی آنلاین

تلگرام

تمامی حقوق مطالب محفوظ است

طراحی توسط مهرداد نبی اللهی