پیوندها

--------------------

--------------------

اوقات شرعی

 

تقویم

 

.

دریای خزر

عكس فضائي خارق العاده از درياي خزر، طول خط ساحلی این دريا6500 کیلومتر است که حدود 657 کیلومتر ان جز سواحل ایران ، 820 کیلومتر آذربایجان، 1768 کیلومتر ترکمنستان ، 1355 کیلومتر قزاقستان و 1300 کیلومتر مربوط به کشور روسیه میباشد.

 منطقه خزر به عنوان حلقه اتصال آسیا به اروپا و اسیای شمالی به جنوبی از موقعیت ژئو پلیتیک و ژئواکونومیک حساسی بر خوردار است

از نطر ژئوپلیتیکی ،حوزه خزر جز مناطق بسیار حايز اهمیت برای کشور های ساحلی این حوزه بشمار میآید ، چرا که این حوزه منجر به ایجاد چهار راه و نقطه اتصال به سوی اروپا، خاور میانه، قفقاز و اسیای مرکزی شده است.
متاسفانه هنوز کشور های ساحلی منطقه به یک رژیم حقوقی و تقسیم عادلانه منابع نفت و گاز این دریابدلیل مداخله گران خارجی و طمع برخی از کشور های ساحلی نتوانسته اند به توافقی جامع و در همه ابعاددست یابندامیدوارم در اینده دولت با اقتدار، مسائل و چالشهای موجود فی مابین را با درنظر گرفتن منافع ملی ایران حل و فصل نمایند .تا همه کشور های ساحلی دریای خزر از رژیم حقوقی مشاع محدود و تقسیم کامل و عادلانه دریا در سطح و بستر برخوردار شوند.
ضمنا دولت بایستی با تدوین برنامه و استراتراتژی مناسب با تشخیص اولویت های زیست محیطی و سرمایه گذاری در بخش های اولویت دار در منطقه و نوار ساحلی اقدامات لازم برای توسعه همه جانبه برای رفا و تفریح و اسایش گردشگران و مردم منطقه که خود باعث اشتغال زایی زیاذی ست اقدام عاجل نماید . ١- در اولویت اتمام احداث راه آهن قزوین – رشت – انزلی – استارا می باشد که خود بلحاظ ترانزیت کالا های اسیای شمالی - جنوبی درامد هنگفتی عاید کشور خواهد نمود ٢- توسعه بنادر و کشتیرانی در نوار ساحلی و راه اندازی خطوط کشتیرانی و اتوبوسهای دریایی برای تردد کالا های ترانزیتی و گردشگران در نوار ساحلی و .....
٣- در ز مینه مسائل اقتصادی منطقه به ویژه در زمینه های انرژی ،حمل و نقل اعم از کشتیرانی ، جاده ای ،ریلی و هوایی، تجارت و شیلات بایستی نقش و جایگاه ویژه ای داشته باشیم.
٤- تلاش حهت توسعه میادین نفتی جنوب دریای خزر. منطقه حاشيه ساحلي خزر و جنگلهاي سر سبز ان و همچنين جنگلهاي سر سبز منطقه ارسباران در شمالغرب كشور مستعد برنامه ريزي و سرمايه گذاري براي جذب توريست و گردشگران خارجي و داخلي ميباشد تا بتوان از خروج ميليارد ها دلار ارز كه همه ساله بخاطر مسافران ايراني كه به تركيه براي گردش سفر ميكنند جلوگيري نمود . بنظر شما چه امكانات و زير ساخت هايي براي جذب توريست بايد در اين مناطق مهيأ نمود ؟

دکتر هوشنگ پاکدل صمدی

پشتیبانی آنلاین

تلگرام

تمامی حقوق مطالب محفوظ است

طراحی توسط مهرداد نبی اللهی