پیوندها

--------------------

--------------------

اوقات شرعی

 

تقویم

 

.

انتخاب شهردار؛ سنگ محك شوراها

شورای شهر، تجلی دموکراسی واقعی و نخستین مكاني است که رای و نظر مردم متجلی می‌شود.گزینش شهردار، شاید مهم‌ترین وظیفه شوراهای شهر باشد. اینکه چه فردي بر مسند شهرداري قرار گيرد، بیش از هر موضوعي نماد درك اعضای شوراي شهر از مسائل شهری، ملی و جهانی است. مهمترین معیار هائیکه یک شهردارمناسب باید دارا باشد و بر اساس آن ارزیابی گردد کدامند؟

شهردار باید:
- نگاه ملی داشته باشد ، کسانی که در عرصه ملی انجام وظیفه نموده اند براحتی قادرند مسائل و مشکلات شهری را خود بتنهائی یا با کمک سایر سازمانها و نهاد ها .... حل و فصل نماید . ولی شهردارانی كه تنها نگاه منطقه‌اي داشته اند و از مسائل شهرهاي همجوار و حتي كشور خود بي اطلاع هستند ، آیا قادر خواهند بود در عرصه توسعه شهری همانند یک شهردار با دید ملی عمل نمایند .
- ملی بودن شهرداران، زمانی مفید خواهد بودکه با نگاه و دانش جهانی توٍام با عشق خدمت به مردم همراه باشد.
- شهرداري، بایستی حافظ هویت کنونی و تاریخی شهر باشد . از بین بردن معماری شهرها، استفاده از اسامي مشاهير ديگر شهرها، و..... اجراي پروژه‌هاي ناكارآمد در شهر و تخريب خانه‌هاي تاريخي، نمونه‌هایی از نابودي هويت شهري است
- شهرداری باید با حفظ و ایجاد نمود ها والمان‌های رخدادهای مهم تاریخی و ... در سطح و نقاط مختلف شهر ، یاد آور حماسه های تاریخی و .... براي مردم و گردشگران باشد.
- شهردارباید مردم محور باشد شهردار تنها مسئول نظافت، جمع‌آوري زباله، احداث جاده ،خيابان، پل و زیرگذر در شهر نیست بلكه باید نخستين مدافع حقوق شهروندی باشد. حفظ جان شهروندان، مهم‌ترین حق شهروندي است
لذا محیط‌زیست سالم، رفاه و آسایش ، شادی ، امکان مشارکت در امور شهر، امکان بروز خلاقیت‌های فرهنگی، حفظ تاریخ و هویت، و ... ، از ديگر حقوق شهروندي است.
- شهر باید در مسیر توسعه پایدار و مستمر باشد. اما توسعه فقط خیابان و پاساژ و پل و تونل نیست . شاخص‌های انسانی، مهم‌ترین بعد توسعه هستند.
- متاسفانه فقدان نگاه فرهنگی را میتوان از عوامل مهم توسعه نیافتگی شهرها دانست. فضای سبز ، پارک ها و مراکز رفاهی ، بهداشتی و تفریحی وهمچنین کتابخانه و سالن‌هاي تئاتر و سینما در حاشیه قرار گرفته‌اند و مراكز تجاري در متن. این مساله در شهر تبریز بسیار تاسف‌ بار است.
- یکی از مولفه های توسعه پایدار درامد پایدار شهرداری است لذا شهرداری زمانی موفق خواهد بود که دارای بودجه مطمئن و کافی باشد.

 

هوشنگ پاکدل صمدی

پشتیبانی آنلاین

تلگرام

تمامی حقوق مطالب محفوظ است

طراحی توسط مهرداد نبی اللهی